Finansowanie

Dzisiaj nasi eksperci biorą na tapet ważne pytanie — LEASING czy POŻYCZKA LEASINGOWA?
 
Już spieszymy z odpowiedzią:
  1. Zakupiony sprzęt sfinansowany poprzez pożyczkę leasingową staje się własnością lekarza, a nie jak w przypadku leasingu — sprzęt pozostaje własnością firmy leasingowej do momentu jego spłaty i wykupu.
  2. Nasza firma w obu przypadkach — pożyczki i leasingu — wystawia za zakupiony sprzęt fakturę z 8% podatkiem VAT:
    • w przypadku finansowania poprzez leasing operacyjny każda faktura za ratę sprzętu, która będzie wystawiana od spółki leasingowej do lekarza, będzie obarczona podatkiem VAT w wysokości 23%;
    • w przypadku pożyczki gdzie właścicielem urządzenia jest lekarz, zawsze będzie stosowana stawka podatku VAT 8% lub z 0%.
 
A jak to wygląda w szczegółach?
 
👉🏻 POŻYCZKA LEASINGOWA — w tym przypadku lekarz otrzymuje pełną fakturę na sprzęt medyczny od PRAISTON ze stawką VAT 8%, ale ze względu na to, iż właścicielem sprzętu staje się lekarz, może on wówczas zastosować amortyzację jednorazową w ramach pomocy de minimis (limit jednorazowej amortyzacji w 2023 roku stanowi kwota 241 000 zł netto rocznie) i odliczyć tę amortyzację od podstawy opodatkowania.
 
👉🏻LEASING — jest niekorzystny dla lekarzy gdzie w większości przypadków będzie zastosowana stawka VAT 23% tytułem opłat (rat) leasingowych a kosztem uzyskania przychodu będą opłaty leasingowe.
 
W większości przypadków firmy medyczne (lekarze) są zwolnieni z podatku VAT przedmiotowo, co z kolei nie daje prawa do odliczenia podatku VAT lub można odliczyć go tylko częściowo.
 
Podsumowując, leasing operacyjny środków trwałych dla podmiotów zwolnionych przedmiotowo z podatku VAT (lekarze) jest bardziej kosztowny, tak pod względem kwotowym jak i podatkowym.
 
WARTO WIEDZIEĆ, że odsetki od pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodu, a urządzenia do kwoty 50 000 EUR (241 000 PLN) netto/brutto można amortyzować jednorazowo i jest to koszt uzyskania przychodu (dla mikro i małych firm). Powyżej tej kwoty zakupione urządzenia będzie trzeba już normalnie amortyzować według stawki amortyzacyjnej tylko w części powyżej 241 000 PLN.
 
Wiemy, że te sprawy potrafią być wyzwaniem, dlatego, jesteśmy otwarci na Wasze pytania, a nasza sekcja komentarzy jest całkowicie dla Was.
 
PS W PRAISTON rekondycjonowany sprzęt traktowany jest jak NOWY dla celów handlowych i bankowych, co bardzo ułatwia finansowanie tych urządzeń.

 

Produkty z naszej ofery mogą Państwo sfinansować z pomocą poniższych banków:

Eva SP Emaled Uzumcu Nitrocare Biogenesis Wesseling Seersmedical Jorg&Sohn

Polecane produkty

Rzetelna Firma Rzetelna Firma - Złota BIG Info Monitor Firma Wiarygodna Finansowo
1989 - 2024 © Copyrights Praiston | Polityka plików cookies
Wykonanie: mangomedia.pl

Biuro:

tel: +48 65 527 01 67

fax: +48 65 527 01 67

E-mail: biuro@praiston.pl

Wyślij zapytanie z formularza